Udělejte z jídelny centrum rodinné pohody

Martina Nováková | 02.04.2019 | Blog

Přáli byste si mít svou rodinu pohromadě, ale stále se vám to nedaří? Všichni mají své oblíbené místo na jídlo a jídelně se vyhýbají?

Chcete-li dát rodinu dohromady alespoň u jídla, snažte se skloubit rituály každého z členů rodiny.

Někdo má u jídla raději klid a někdo nemůže začít den bez dávky ranních zpráv. Televizním divákům nestavte jídelní stůl do prostor bez dohledu jejich oblíbeného média.

Ano, jíst by se mělo v klidu, ale chcete-li přimět milovníky televizního vysílání k přesunu k rodinnému stolu, udělejte výjimku a doufejte, že časem na svou oblíbenou kulisu zcela zapomenou.

Jídelní kout

Jak moc velké by mělo být propojení kuchyňského, jídelního a obývacího prostoru, je velkou otázkou u zařizování každé domácnosti.

Tento prostor by měl být v dosahu kuchyňské linky, aby nebylo nikomu na obtíž si tam odnést třeba i jen ranní kávu.

Vyvarujte se ale raději tomu, aby prostor, kde se má rodina setkávat, byl frekventovaný. Nestavte stůl ani zbytečně blízko ke zdi, aby měl každý dostatek prostoru pro odsunutí židle.

Jídelní stůl pro rodinu

Výběr jídelního stolu se řeší obvykle v závislosti na již daný prostor. Bojíte-li se trčících rohů do prostoru, volte raději stůl tvaru oválného, který umožňuje pohodlný pohyb okolo celého stolu.

Nemluvě o tom, že na okolí působí pozitivnějším dojmem oválné tvary, ať ho umístíte do rohu či do prostoru. Mimo to se v domácnosti s malými dětmi nemusíte obávat úrazů.

Stůl by měl být také dostatečně velký – každý by měl mít jídelní prostor alespoň 40 cm a poměr výšky jídelního stolu a jídelních židlí by měl být takový, aby se u stolu cítil pohodlně každý.

Řešíte-li nedostatek místa, vyberte stůl rozkládací, jehož šířku zvolíte podle počtu strávníků.

Dekorace

Výmalbu jídelního koutu zařiďte v příjemných odstínech barev podporujících chuť k jídlu.

Podle učení feng-šuej se doporučuje umístit na stěnu proti jídelnímu stolu velké zrcadlo zavěšené na severu, které znásobí množství jídla na stole a členům rodiny dodá pocit pohody.

Pocit věčného dostatku dodá vaší domácnosti i obraz či miska s ovocem poblíž jídelního stolu.

Galerie