Praktická, sladěná a přírodní – jaká je kuchyně podle trendů 2023?

nebo nabytek | 06.02.2023 | Blog

Vzhled a uspořádání kuchyně se odvíjí od mnoha faktorů, jakými jsou prostor, který máme k dispozici, naše finanční možnosti a samozřejmě také náš vkus. Aktuální trendy nás ale mohou inspirovat a pomoci nám vytvořit si moderní kuchyni, která je dokonale in.

Materiálům vévodí dřevo

Rok 2023 se nese ve znamení lásky k přírodě a moderní kuchyně proto dává přednost přírodním materiálům. Z nich je pro kuchyňské linky, ale také další nábytek či doplňky, nejideálnější dřevo. Ať už v podobě masivu či MDF desek, které se vyznačují vysokou odolností a oproti klasickému dřevu nejsou tolik náročné na péči. Jedinečná struktura, barva a dekor dřeva vykouzlí z vaší kuchyně zcela originální prostor, který nemá nikdo další na světě. Dřevo se dá také krásně kombinovat, vypadá skvěle například s černou, šedou či tmavě hnědou. U menších kuchyní pak volte spíše světlejší odstíny a barvy, které prostor prosvětlí a opticky zvětší.

Barvy kuchyně by spolu měly ladit

Na použitých barvách v kuchyni velmi záleží. Americká společnost Pantone každý rok vyhlašuje barvu roku a tou letošní je odstín Viva Magenta – nádherná kombinace růžové, červené a fialové. Co se ale trendů pro kuchyně na rok 2023 týče, rozhodně se nemusíte držet jedné barvy. Hlavní je totiž lad a soulad. Ať už se rozhodnete pro jakkoliv barevné doplňky, vždy se ujistěte, že mají stejný odstín a jsou ve stejném tónu, studeném či teplém. Toto pravidlo je pak velmi důležité v případě, kdy máte kuchyňský prostor propojený s obývacím pokojem. Nesoulad mezi těmito dvěma místnostmi by na první pohled působil chaoticky a neuspořádaně. Při výběru konkrétních barev mějte na paměti, že barvy výrazně ovlivňují naše pocity, naši náladu a to, jak se v kuchyni cítíme.

Dopřejte si přírodní světlo

Máte v kuchyni okno? Pak máte vyhráno. A to nejen proto, že přírodní světlo v kuchyni patří k dalším trendům pro rok 2023! Přírodní světlo má oproti tomu umělému celou řadu výhod. Ušetříte na energii a sluneční světlo nás dokáže pořádně nakopnout a nabudit. Díky oknu se kuchyně také lépe větrá. Parapet pak můžete využít na pěstování bylinek v květináči a mít tak vždy po ruce čerstvou dávku voňavých rostlin. Jestliže kuchyni teprve plánujete, pod okno se velmi často umisťuje dřez nebo pracovní linka, abyste při vaření mohli občas pohledem zabrousit k nádhernému výjevu za oknem. Máte-li pod oknem dřez, pozor, aby baterie nepřekážela při otevírání. A co se týče zastínění okna, do kuchyně jsou mnohem praktičtější rolety či žaluzie.

In kuchyň je praktická a úsporná

Moderní svět je poměrně rychlý a uspěchaný. Kuchyně by pro nás měla vždy být oázou klidu, i přesto si ji můžeme uspořádat tak, abychom v ní zbytečně neztráceli čas. Tento trend se týká především kuchyňského vybavení. Moderní kuchyně je totiž plná multifunkčních zařízení, které nám ušetří čas a vykonají spoustu práce za nás. Již po několik let jsou velmi trendy chytré spotřebiče, které můžete ovládat přes aplikaci v mobilním zařízení a ještě z postele si tak zapnout automatický kávovar, aby vás hned po příchodu do kuchyně přivítala vůně čerstvě uvařené kávy.

Ani centimetr místa nazbyt

Správná kuchyně má být dokonale využitá a vůbec nezáleží na tom, jak je velká. Vyžaduje to sice trochu plánování, ale věřte, že se to vyplatí. Pořiďte si všemožné pomocníky, které vám v kuchyni vytvoří dostatečný úložný prostor pro všechno kuchyňské náčiní, koření a další nezbytnosti, bez kterých se při řádění v kuchyni neobejdete. Ideální je mít vše uložené uvnitř ve skříňkách či šuplících, aby na příslušenství nesedal prach. Přímo na kuchyňské lince mějte věci, které používáte opravdu často. Velmi trendy jsou pak elegantní dózy na suroviny, které můžete nechat vystavené a které vám nejen pomohou kuchyni lépe uspořádat, ale také krásně vypadají.

Malý koutek pro hezké chvilky

Dalším zajímavým trendem letošního roku je snídaňový koutek. Jestliže vám to místo v kuchyni dovolí, vyčleňte si zde místečko, na kterém budou vystavené přístroje sloužící pro přípravu kávy či čaje a také další doplňky a příslušenství, bez kterých se při přípravě snídaně neobejdete. Útulný koutek, ve kterém si můžete buď sami, nebo v příjemné společnosti vychutnat ranní doušek kávy či čaje, vás povzbudí, zvedne vám náladu a dokonale vás připraví na dobrodružství nového dne.