Kuchyně minulosti: střípky z antiky

nebo nabytek | 21.10.2022 | Blog

Zajímalo vás někdy, jak jedli lidé v antice? Co se objevovalo na stole ve starověkém Řecku nebo jak vypadalo stolování ve starověkém Římě? Vydejte se s námi na krátký výlet do starodávných kuchyní!

Kuchyně pod otevřeným nebem

Ve starověkém Řecku se kuchyně a jídelna nacházely v atriu, což byl nezastřešený prostor uprostřed domu. To bylo velmi praktické řešení, protože kouř při vaření stoupal vzhůru a neobtěžoval tak svým zápachem. Starověcí Římané se rozhodli jít svou vlastní cestou a začali stavět kuchyně jako samostatné zastřešené místnosti. Jenže zjistili, že kouř z vaření je opravdu otravný. Kuchyně se tedy posunuly na kraj domu a pracovat v nich mohli pouze otroci.

Jak se z kuchyně stal luxus

Místo, kde se vařilo, bylo dlouhou dobu stejným prostorem, kde se také jedlo. Již v pravěku se lidé scházeli u ohně a také později mělo společné hodování své kouzlo. Všechny zavedené způsoby ale opět změnili Římané. Ti si totiž na svých kuchyních velmi zakládali (i když v nich osobně nikdy nebyli) a z kuchyní se později stal takový luxus, že si je mohli dovolit jen ti nejbohatší. Chudší obyvatelstvo mělo k dispozici pouze veřejné jídelny.

Jeden z prvních receptů je na pivo

Nejstarší recept na světě můžeme najít na stěnách hrobky nacházející se v Egyptě. Je datován do 19. století před naším letopočtem a pokud bychom znali klínové písmo, mohli bychom si zde přečíst recept na staroegyptský chléb. Druhý nejstarší recept se také týká chleba, ovšem toho tekutého. Na hliněných deskách z 14. století před naším letopočtem se nachází recept na sumerské pivo.

Autor první kuchařky na světě se otrávil

Za úplně první kuchařku je považováno dílo s názvem „De re coquinaria“ obsahující více než 500 receptů, které vzniklo ve 4. století před naším letopočtem. Jeho autorem je Apicius, bohatý římský občan, který celé své nemalé jmění utratil právě za jídlo. Když mu začaly peníze docházet, rozhodl se uspořádal obrovskou hostinu. A při posledním chodu se otrávil.

Zdravá strava a jídlo třikrát denně

To, co jedli starověcí Řekové i Římané, se nijak výrazně neliší od současných pokrmů. A už tehdy znali důležitost pravidelného stravování – stejně jako dnes i v antice se jedlo převážně třikrát denně. Za nejdůležitější jídlo dne byla považována večeře, ačkoliv i snídaně byla velmi zajímavá. Mezi nejoblíbenější pokrmy, na kterých si ráno pochutnávala celá rodina, totiž patřilo pečivo namáčené ve víně.

Víno v Řecku

Pivo pili jen barbaři

Nejoblíbenějším nápojem ve starověkém Řecku bylo zpočátku mléko a medovina, která se vyráběla kvašením medu. Velmi záhy si ale Řekové oblíbili víno, které se naučili připravovat a konzumovat hned na několik způsobů. Víno vařili s různým kořením, míchali ho s vodou a pili ho jak studené, tak teplé. O pití vody tehdy nikdo neuvažoval a pivo bylo považováno za nápoj barbarů (a ti ho opravdu milovali!).

Pravý bojovník musí hodně jíst

Když jsme u barbarů, jak se tehdy označovaly kmeny Keltů či Germánů, ti měli k jídlu velmi vroucí vztah. Nejlepší bojovníci museli být silní muži a ti svou sílu čerpali právě z vydatných pokrmů. Ti, kteří se chtěli stát panovníky, museli hodně jíst – a převážně maso. Vegetariánství ani střídmost se tehdy nenosily. A zatímco kultivovaní Řekové a Římané si pěstovali vlastní úrodu, jejich barbarští sousedé se pyšnili tím, jak skvělí jsou lovci.

Oblíbená polévka krále Leonida

Starověká Sparta se od zbytku Řecka lišila v mnoha ohledech a není tedy divu, že ani jídlo není výjimkou. K nejoblíbenějšímu pokrmu zde patřila speciální polévka připravovaná z octa, vepřového masa a velké dávky vepřové krve. Tento „černý vývar“ byl sice znám i v jiných částech země, nikde jinde si na něm ale tak nepochutnávali. Dokonce se tradovalo, že právě z této polévky pramení známá síla sparťanských válečníků. Protože jen ti nejodvážnější dokážou pozřít něco tak odporného.

Proč jedli Římané v leže?

Ležení při jídle je zvyk původem z Orientu, který převzali i Řekové. Římané se od nich samozřejmě chtěli odlišit, a tak – jako dobře vychovaní lidé na úrovni – u hodovní tabule seděli. Bohaté hostiny a syté pokrmy si ale postupně vybraly svou daň a i Římané nakonec začali u jídla polehávat. Ovšem pozor, tato výsada byla umožněna pouze mužům! Trvalo několik století, než si i ženy vybojovaly své právo ležet u jídla.

Kus historie u vás doma

Kuchyně měla a stále má v každé domácnosti své důležité místo. Stejně jako kdysi pro Egypťany, Řeky, Římany, Kelty či Germány, tak i dnes pro nás je to místo, kde se můžeme nejen dobře najíst, ale také sejít s lidmi, které máme rádi. Další zajímavosti z historie kuchyně pro vás připravujeme, ale pokud jsme vás nalákali a chtěli byste mít doma vlastní kuchyni s duší, podívejte se na úžasnou nabídku NEBO Vintage (www.kredence.cz). Každá kuchyně je originál – najděte si tu svou!

Zdroj obrázku: needpix.com