4 tipy, jak uspořádat potraviny v ledničce
Martina Nováková | 25.02.2019 | Blog
Ačkoliv se může zdát, že na způsobu ukládání potravin v ledničce nezáleží, opak je pravdou. Díky správnému uspořádání vám vydrží potraviny déle čerstvé, zabráníte jejich brzkému zkažení a nebudete se muset bát množení nebezpečných bakterií. Přinášíme vám proto několik tipů, pomocí kterých výše zmíněným problémům předejdete.
1. Nedávejte do ledničky potraviny, které tam nepatří
Ovoce, zejména banány nebo citrusy, přichází vlivem nízkých teplot o svou chuť. Umístěte je raději na linku. Zelenina, jako jsou brambory nebo česnek, patří spíše na chladné a temné místo (např. sklep) a nikoliv do lednice, kde mohou plesnivět. Pečivo v lednici rychleji přichází o svou čerstvost. Pokud však chcete uchovat chleba pro případ pozdější potřeby, nebojte se jej zmrazit. Do lednice nepatří ani neotevřené plechovky, které můžete umístit do spíže.
2. Skladujte potraviny dle teploty v ledničce
Ve spodní části ledničky je teplota nejnižší a zvyšuje se o cca 1 stupeň s každou poličkou. Nejvyšší teplota (cca 11 °C) je pak ve dveřích.
Do spodní části lednice, kde nejčastěji bývají i šuplíky, tedy patří nemytá zelenina a ovoce (kromě těch co do ledničky nepatří vůbec). V těchto šuplíkách se udržuje ideální vlhkost i teplota pro jejich skladování.
Na poličky nad ovoce a zeleninu umístíme čerstvé maso a ryby. Abychom zabránili kontaminaci s potravinami níže, dobře je oddělíme od ostatního jídla pomocí uzavíratelných nádob.
Další část je určena pro šunky, salámy, uzeniny apod. Nad tyto produkty ještě patří mléčné produkty jako jsou jogurty, sýry atd.
Do vrchního regálu patří vychladlá hotová jídla, polévky, chlebíčky a obecně vše, co je nutné rychle spotřebovat.
3. Co dát do dveří lednice
Ve spodní části dveří se nachází nejlepší prostor pro uchovávání nápojů. Do vyšších pozic dveří umístíme marmelády, dresing, kečup apod.
O něco výše umístíme vejce, ale nikoliv v papírovém obalu z obchodu. Raději vejce přeskládejte do určeného držáku, protože papírový obal od vajec je plný nejrůznějších mikroorganizmů, které by mohli ostatní potraviny kontaminovat.
Do dveří také patří máslo i margarín.
4. Doporučení na závěr
V přeplněné lednici nemůže proudit vzduch, lednice špatně chladí a může tak dojít k poruše lednice nebo zkažení potravin. Snažte se tedy o přiměřené naplnění lednice.
Umisťujte nové potraviny za starší (např. jogurty). Nestane se vám tak, že spotřebujete potraviny s delším datem spotřeby a starší se zkazí.
Nedávejte do lednice otevřené plechovky. Do otevřené plechovky totiž vniká vzduch, potraviny postupně vysychají a zhoršuje se tak jejich kvalita. Raději obsah přesuňte do uzavíratelné nádoby.